Menü için tıklayınız

İzmir VHO'dan  İzmir'de Çevirme Radar açıklaması

 

İzmir Veteriner Hekimleri Odası "İzmir'de Çevirme Radar" Haber ve Medya Sitesinde yayınlanan haberle için açıklamada bulundu. 

 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"İzmir'de Çevirme Radar" Haber ve Medya Sitesinde mesleğimizi genel anlamda töhmet altında bırakan paylaşıma istinaden İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak Basın ve Kamuoyunun bilgisine paylaşım yapma ihtiyacı doğmuştur.

Veteriner Hekimlik mesleği tüm dünyada sağlık çalışanları sınıfındadır.

Veteriner Hekimlik hizmeti hayvan sağlığı temelinde halk sağlığına yönelik verilen bir hekimlik hizmetidir.

Her meslekte olduğu gibi verilen hizmetin, bilginin ve emeğin maddi bir karşılığı vardır.

Veteriner hekim kliniklerinin doktor, diş hekimi ya da psikiyatri kliniklerinden bilimsel anlamda farkı yoktur.

Dolayısıyla tüm hekimlik dallarında olduğu gibi, veteriner hekimlerin de verdikleri hizmetin bedelinin belirlenmesindeki kriter hastalarına karşı duydukları sevgi değildir. Böyle olması da diğer hekimlik dallarında nasıl beklenmiyorsa veteriner hekimliğinde de beklenemez.

Tüm mesleklerde olduğu gibi mesleğini severek yapmak hem erdem hem de etik ve deontolojik açıdan bir gerekliliktir. Üyesi olduğu mesleğe yakışmayan bireysel davranışlar yalnızca kişileri bağlamakta olup mesleklerin haysiyetini ve kamuoyu nezdindeki itibarını zedelemeye gerekçe olamaz. Bireysel mesleki hataların şikayet mercii olarak ilgili kurumlar ve meslek örgütlerine konuların iletilmesi en doğru yoldur.

Bu temel ve bilimsel doğruların unutulduğu paylaşımların "haber ve medya sitesi" adı altında oluşturulmuş bir topluluğun sayfasında yapılmış olmasını İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak kınıyoruz."

Kaynak: İzmir VHO'dan  İzmir'de Çevirme Radar açıklaması